Historia kościoła w Boruszynie

Pierwsza wzmianka o istnieniu kościoła parafialnego w Boruszynie pojawia się w dokumentach pod datą 1510 r. Kolejna, również drewniana świątynia, została ufundowana w 1605 r. Służyła ona parafianom przeszło dwieście lat i dopiero w 1822 r. zbudowano obecny murowany kościół. Dwadzieścia osiem lat później (w 1850 roku) obiekt został jeszcze rozbudowany. Jednokondygnacyjną świątynię wykonano w późno-klasycystycznym stylu. Ołtarz główny z rzeźbami świętych (Andrzeja – patrona parafii, Wawrzyńca oraz Izydora) pochodzi z tego samego okresu, co kościół. Natomiast dwa ołtarze boczne powstały nieco później, prawdopodobnie około 1850 roku. Pomiędzy 1850 a 1860 rokiem dobudowano też dwukondygnacyjną murowaną dzwonnicę na rzucie kwadratu, przez którą obecnie prowadzi wejście na teren kościelny.

Przy kościele znajduje się m. in. grota Matki Bożej zbudowana przez samych parafian. Została ona poświęcona 18 maja 2005 roku i ofiarowana zmarłemu dwa miesiące wcześniej Janowi Pawłowi II.